Haber Detayı
08 Şubat 2015 - Pazar 06:35 Bu haber 1378 kez okundu
 
TAHİR TÜRETKEN İLE TARİHE YOLCULUK
Yenigün gazetesi köşe yazarı Deniz Gezginci'nin TAHİR TÜRETKEN İLE TARİHE YOLCULUK başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Karşıyaka Spor Kulübü’nde yönetici denildiğinde hiç şüphesiz Onursal Başkan Selçuk Yaşar ve  adına tezahüratlar yazılan Tahir Türetken ilk akla gelen isimlerdendir. 

KSK ile ilgili kitaplara baktığımızda usta gazeteci Yaşar Aksoy’un 1987 yılında yayınlanan “Karşıyaka ve Kaf-Sin-Kaf Tarihi”, 1999 yılında yazdığı “Karşıyaka Bir Aşkın Hikayesi” kitaplarında, ayrıca Karşıyaka’nın kültür hammalı Tufan Atakişi’nin 2012 yılında kaleme aldığı “Bitmeyen Sevda” adlı kitabında Selçuk Yaşar ile ilgili çok geniş bilgiler yer almaktaydı.

Ancak kulübün tarihini en canlı bilenlerden ve geçtiğimiz günlerde 92 yaşını kutlayan Tahir Türetken ile ilgili bu konuda geniş bir çalışma yapılmamıştı. Karşıyaka’yı son ziyaretimde Tahir amca ile keyifli bir röportaj gerçekleştirme fırsatı buldum. Sağ olsun evinin kapılarını ve yüreğini bana ardına kadar açtı. Tahir amca anlattı ben heyecanlandım. Anlattıklarını biran evvel kaleme almak için sabırsızlandım.   

Röportaj hakkında bilgi vermeden önce Karşıyaka tribünlerinin çok sevdiği Tahir amcasının sağlığı ile ilgili bir şeyler yazmak istiyorum. Şu anda iki günde bir diyalize girmesinin haricinde allah nazarlardan saklasın yaşayan efsane bomba gibi. Hayırlısı ile “dalya” dediği gün kendisine camia olarak çok büyük bir parti vereceğiz. KSK’nin tarihine ışık tuttuğumuz söyleşide Tahir amca olayları öyle net hatırlıyordu ki, olayların kahramanlarını tek tek isim-soy isim vererek anlattı.

Tahir Türetken ile yaptığım keyifli röportajda “Bunları ilk kez sana anlatıyorum” dediği çok ilginç bölümler vardı. KSK ile ilk ne zaman ve nasıl tanıştığı, yöneticilik süreci,  yıllardır spor kamu oyunda klişeleşmiş “İzmir kulüpleri birleşsin” söylemi var ya hani 1937 senesinde zamanın İzmir Valisi’nin isteği ile İzmir kulüplerinin nasıl birleştirildiğini, kulüplerinin isimlerinin nasıl değiştirildiğini, yıllardır omuz omuza verdiği gençlik arkadaşı Selçuk Yaşar’ı başkan yapmak için nasıl ikna ettiği, Türkiye’de profesyonelliği kabullenen ikinci kulübün KSK olmasının hikayesini, 1952 yılında gelen şampiyonluğu, zamanında 16 branşta mücadele eden KSK’yi sadece yedi kişiyle nasıl yönettiklerini, basketbola olan merakını ve daha bir çok ilginç olay anlattı. 

Kendisine genç neslin tribünde söylediği “Şampiyonlukta etken Tahir Türetken” tezahüratını duyduğunuzda ne hissediyorsunuz? Sorusunu sorduğumda ise; “Bu sloganı Çarşı Grubu’ndan Taner ve Okan arkadaşlarımız çıkardı. Zaman zaman Arena’da bu tezahüratı söyleyerek beni sevindiriyorlar. Tüylerim diken diken oluyor. Bu muhteşem bir duygu” olarak cevapladı. 

Bu keyifli röportajın bir bölümünü gazetemiz Yenigün’den tüm ayrıntılarını ise sorumlusu olduğum yesilkirmizi.net sitesinden okuyabilir, görüntülü olarak da izleyebilirsiniz. 

İyi ki varsın yaşayan efsane,
Bir kez daha, haykırarak,
“Şampiyonlukta etken, Tahir Türetken”

 

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter:denizgezginci

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı