Haber Detayı
12 Aralık 2014 - Cuma 17:37 Bu haber 1836 kez okundu
 
SENARYO AYNI OYUNCULAR FARKLI !
Yenigün gazetesi köşe yazarlarından Deniz Gezinci'nin SENARYO AYNI OYUNCULAR FARKLI ! başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Kemal Sunal filmlerini iyi bilirsiniz. Senaryosu hemen hemen hep aynıdır. İyi niyetli saf adam,  kötü adamlarla mücadele eder ve filmin sonunda iyi olan her zaman kazanır. Sonunu bildiğiniz halde her izlediğinizde aynı duyguları yaşar, yeniden izlemek istersiniz. Usta oyuncu güldürürken ağlatır, ağlatırken düşündürür.

İşte bizim  futbol takımının son yirmi yılını ele aldığımızda da  yaşananlar Kemal Sunal filmleri gibi.  Senaryosu aynı, oyuncular farklı. Karşıyakalı taraftarlar da filmin sonunu bildiği halde her izlediklerinde aynı duyguları yaşıyor. Bıkmadan usanmadan da izlemeye devam ediyor. Karşıyaka’da da hiç değişmeyen senaryo şu:  Sezon başına büyük umutlarla  başlanıyor, ilk yarı sonuna doğru çatırdamalar başlıyor, futbolcular federasyonun yolunu tutuyor. Maddi baskılara dayanamayan Teknik Direktör istifa ediyor. Yerine gelen “kurtarıcı” başta büyük büyük büyük laflar ediyor daha sonra takımı kendisinin kurmadığını bahane ederek gemiyi limana zar zor yanaştırıyor  ve bizim filmin sonu maalesef Kemal Sunal filmlerinin aksine mutsuz bitiyor. Üzülen hep yeşil kırmızı renklere gönül vermiş Karşıyakalı taraftarlar oluyor.  Maalesef onların yüzü hiç gülmüyor.  

Bu sene ki filmin senaryonu  giriş - gelişme- sonuç  olarak  inceleyecek olursak giriş bölümünü beklendiği gibi  mutlu mesut şekilde geçirdik. Şuan gelişme bölümündeyiz. Yani maddi sorunları bahane eden futbolcuların çaktırmadan sıvışma, kulübü federasyona verme  çabalarını izlediğimiz bölüm.  

Paralarını alamayan oyuncular bir bir isyan bayrağını açarken yönetmen “Kalmak istemeyeni zorla tutamayız” açıklamaları yapıyor ama kalmak istemeyen yakışıklı jön  Berkan’ı takımda tutma çalışmaları çelişki yaratıyor. Sanıyorum yönetmen burada izleyiciyi ters köşeye yatırmaya çalışıyor.  

Hiç şüphesiz ki, taraftarlar tarafından gitmesine  en çok tepki gösterilen isim filmin haylaz çocuğu Ofoedu .  O da  yaptığı iddia edilen “Ben olmazsam bu takım küme düşer” açıklamaları ile diğer oyuncu  arkadaşları tarafından kötü adam İlan edilerek izleyicinin tepkisi biraz olsun düşürülmeye çalışılıyor. Aynı zamanda yönetmen  tarafından yaratılan “Gitmesine üzülmüyoruz” duygusu  ile izleyicinin yüreğine su serpilmeye çalışılıyor.  

Umuyorum ki yönetmenin verdiği  “maddi kriz yok” mesajları gerçeği yansıtıyordur. İstifayı gündeme getiren filmin baş rol oyuncusu bir daha böyle bir şeye teşebbüs etmez ve filmin sonunu hep birlikte görürüz.

Henüz filmin ortalarındayız o nedenle ümitsizliğe kapılmak istemiyorum. Dua edelim ki senarist senaryoda birkaç değişiklik yapsın da geçen senelerde gördüğümüz filmin aynısını izlemeyelim. Bu konuda yönetmene de, senariste de, başrol oyuncusu ve diğer oyunculara da  büyük görev düşüyor elbette.

Biz her sene olduğu gibi bu sezon da filmin sonunu merakla bekliyoruz.

Şimdiden iyi seyirler…

Deniz GEZGİNCİ
denizgezginci@hotmail.com
Twitter: @denizgezginci   

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı