Haber Detayı
20 Ekim 2015 - Salı 17:13 Bu haber 1740 kez okundu
 
FUTBOL OLMADAN ASLA
Yeşil Kırmızı köşe yazarlarından Yücel Çağatay'ın FUTBOL OLMADAN ASLA başlıklı yazısına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
KÖŞE YAZILARI Haberi


Basketbol da geçen yıl kazanılan Lig şampiyonluğunun ardından, oyuncularının diğer takımlar tarafından  kapışılmasıyla bu yıl yeni bir takım kurmuş olmasına rağmen, bir hafta içinde 3 galibiyet alan ve üstelik dünya devi Barcelona’yı deviren Kaf Kaf hedefi yükseltmeye devam ediyor… Karşıyaka kulübünün geçmişte lokomotif branşı olan Futbolda ise kayıpları oynuyor, puan cetvelinin dibine doğru paraşütsüz inmeye devam ediyor.

Süper Lig hasreti 20 yıla çıktı,Her sezon başı aynı aynı filmi görmekten bıktık artık,Kalabalık kongre görüntüleri,sürekli yönetimde olmak isteyen aynı kişiler,neticede Futbolda sonuç hep aynı. Başarısızlık. Üstelik bu sezon geçmiş yıllarda yaşanan maddi sıkıntı da yaşanmadı.Karşıyaka’ya Erdal Acar piyangosu vurdu. Adam Karşılıksız olarak 17 milyon TL verdi ve vermeye de devam ediyor.

O zaman, Yönetici seçerken;

Futbol bilgisine Federasyon,Temsilci,Gözlemci,Hakem,basın diyologları güçlü olan bir Yönetici bulunmalıydı .Bu kadar hakem hatası ve puan kaybı yaşanmazdı.

Teknik direktör seçerken;

Ne oynattığına, Karşıyaka’nın oyun kültürüne uyup uymadığına,Oyuncularla ilişkilerine ve  özellikle sorun çözme yeteneğine,Çalışma prensiplerine ve takımına ne kadar sahip çıktığına,Kafa yapısına; yani bir şeyler almaya mı,vermeye mi geldiğine,Takımı kendine değil de takımı kendisine benzetmeye çalışmasına dikkat edildi mi.? …Bu oyuncu yapısı ve takımın ancak 60 dakikaya yetebilen kondüsyonu ile haddini bilir. Tek ön libero yerine 2 li ön libero oynar. Öne geçtiği maçları berabere veya mağlup bitirilmezdi.

Oyuncu seçerken;

Hepsinin şöhretli ve general olmamasına, yaş ortalamasının yüksek olmamasına, çok koşan,ileriye dönük istikbal vadeden az 4 iştahlı oyuncu olmasına,Yabancı oyuncu seçiminde kendine takım arayanı değil takıma yarayanı seçmiş olsaydı,Takımın uyum sorunu bu kadar uzun sürmezdi.

Ancak şu bir gerçek ki Karşıyaka camiası Futbol olmadan asla yaşayamaz. Futbol Karşıyaka için vazgeçilmezdir.

Lig uzun bir maratondur.Bu takım mutlaka düzelecektir. Ara transferde Gerekli yerlere transfer yapılacak. Takımın fiziki kondüsyonu 90 dakikayı tamamlayacak seviyeye getirilecek ,takımın top kaptırdıktan sonra ki iştahsızlığı ve yumuşak oyunu,iştahlı,mücadeleci ve rakibe geçit vermeyecek sertliğe ulaştığı zaman takımda yükseliş kendiliğinden başlayacaktır. İşte o zaman Karşıyaka’lıların özlemle bekledikleri Lokomatif Futbol ortaya çıkacaktır. Henüz zirve mücadelesinin şekillenmesi için çok erken. Bu derenin altından daha çok sular geçer.

Hoşça kalın,
Yücel ÇAĞATAY

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı