301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Nisan 2016 - Perşembe 21:08 Bu haber 17053 kez okundu
 
BASKETBOLUN ATEŞ ABİSİ
NOSTALJİ: Yeşil Kırmızı Ekibi olarak 12 Nisan 2006 tarihinde Karşıyaka'da basketbol deyince akla ilk gelen isim efsane yöneticimiz Ateş Özerk ile gerçekleştirdiğimiz röportaja haberin devamından ulaşabilirsiniz.
ROPORTAJLAR Haberi


İzmir'in spor salonlarının tanınmış siması.. Karşıyaka Spor Kulübü'nün markalaşmasında ki ilk liderlerden, İzmir basketbolunu İstanbul basketboluna karşı koyduran adam; bunlar Ateş Özerk için söylenebilecek 100 özellikten sadece bir kaçı..

O hala basketbol sevgisiyle yanan ve her maça giden ve en önemlisi halen Kaf Sin Kaf çeken bir tescilli yönetici .

1987 yılında basketbolda, ya da tabiri caiz ise İzmir sporunun 1. ligler seviyesindeki tek şampiyonluğa ulaştıran adam.

Onunla buluştuğumuzda çok sıcak karşıladı bizi. Daha kapıda sanki Kaf Kaf çekecekmiş gibi durdu ve ellerimizi titretti bizim. Kolay değil bir efsaneyle konuşmaya gitmiştik ve o karşımızda duruyordu. Hep onun hikayeleriyle büyümüştük ve şimdi o hikayeleri onun ağzından duymaya gelmiştik. Biz sorduk Ateş Özerk cevapladı ;YK Ekibi : KSK?de basketbol nasıl başladı ?

Ateş Özerk : KSK'de basketbol 70 yıllında şubenin özerk olmasıyla başladı. O zamanlarda ben yöneticiydim ve 2. lig de oynuyorduk. Tahir Türetken vardı. O bize hep destek oluyordu. Salon sporlarında KSK'de ki cevheri ilk keşfeden odur .
İlk 2 yıl zor geçti ama 72 yılında Tahir ağabeyin bize Metaş'ı sponsor yapmasıyle kulüp bir ivme kazandı . 72 / 73 yılında ben gittim rahmetli Aydan Siyavuş'u getirdim. Aynı sene GS altyapısında oynayan Efe Aydan'ı aldık ve o sene 1. lige çıktık ve bir daha kulüp tarihi boyunca hiç düşmedik. Şuna dikkat etmenizi istiyorum, bakın İstanbul takımlarının hepsi düştü biz düşmedik .

YK Ekibi : Peki Altyapı hareketlenmesi nasıl başladı ?

Ateş Özerk : Altyapı harekatı KSK'de benim Atakan Karakaplan'ı Altyapı Sorumlusu yapmamla başladı . O zamanlar İstanbul'dan yeni dönmüştü ve daha çok gençti. Hemen görev verdik ve onla birlikte inandık bu işe .
Bakın o zamanlar herkes altyapımıza gıpta ile bakardı. Hiçbir kulüpte 34 tane altyapı antrenörü yokken bizde vardı. İstanbul kulüplerinde A takım antrenörü aynı zamanda genç takım antrenörüydü. Her şeyi bizden öğrendiler ama biz sonra unuttuk değerlerimizi. Onlar halen yürütüyor. Size soruyorum 1934 yılından beri KSK olmasaydı Efes kulübü olabilirmiydi. Bugün yeniden altyapı üzerinde ısrar edilsin, bak yine şuraya yazıyorum 3 yıl içinde şampiyon olur bu kulüp. Çünkü ben halen görüşüyorum altyapıyla. Çok başarılı adamlar geliyor ama bunlara şans verilmeli .YK Ekibi : O zamanlar nasıl bir yöneticilik veya yönetim vardı ?

Ateş Özerk : Bak evladım, benim bahsettiğim Karşıyaka Spor Kulubü'nde yönetici dedinmi, inanılmaz bir şeydi. Kimse öyle yolda görüp konuşayım diyemezdi. Bakın o zaman ki yöneticilere şimdi bile İzmir'de halen hatrı sayılanlar onlar.
Şimdi diyeceksinizki neden bu adamlar geri gelmiyor? İşte bunu bana sormayın .
Bizde ve futbol şubede tüm sporcular bizim evladımızdı ve dikkat edin o sporcular ve yöneticiler halen görüşürler. Mesela ben şampiyon kadroyu halen şampiyonluğun 134. ve 17 yılında topluyorum ve şimdi hedefim 20. yılda çok büyük bir organizasyon yapmak. 4 nisan 2007 bizim için çok önemli bir tarih.

YK Ekibi : Özerk yapı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir ?

Ateş Özerk : Basketbol şubesinin özerkliği zaten hep vardı ve bu yıllarda biz Türkiye'de altyapılarda ve A takım seviyesinde tulum giydirirdik. Yani sürekli şampiyon olurduk . Bakın şimdilerde altyapı Türkiye şampiyonluklarında kura çekiminde bizim elimiz titriyor . Benim zamanımda biz kurayı bile çekmezdik en son kalan bizim olurdu, korkardı herkes Karşıyaka'yı çekmekten. Hemde ilk sırada elleri titreyenler Bizans takımları olurdu. Bizi çeken elendik gözüyle bakılırdı ve bavullarını çıkarmazdı arabadan.YK Ekibi : Peki ne olduda bu sihir ortadan kalktı ?

Ateş Özerk: Bakın basketbol şubede 3 tane kriz yaşandı ana yönetime bağlandıktan sonra. Bunların hepsinin sebebi bir önceki sezonun borcunun gelecek sezon ki paradan ödenmesidir ve yıl sonu giden yabancılar, kulubü icraya veren yerli oyuncular.
Soruyorum size genç bir Karşıyakalı olarak. Biz bunlara layıkmıyız? , bizim kulubümüz bunlara layıkmı? , biz bu kadar yıl neler için emek vermişiz?
İnanın ben ve arkadaşlarım ( Serdar Zengen , Baha Eğinlioğlu , Metin Ürkmez , Hüseyin Yerlikaya , Seyhan Evliyaoğlu , Suat Toraman , Taner Karaaslan ) en son oynanan BJK maçından son derece rahatsız olduk. Sinirimden ağladım..  Bu yaşında adamım ben hiç bu kadar rahatsız olmamıştım. Bizim tarihimiz bunları hak ediyormu? Sorarım size .

YK Ekibi : KSK'de ağırlığın son yıllarda futbola verilmesine ne diyorsunuz ?

Ateş Özerk : Benim babam KSK'de başkanlık yaptığı zamanlar hatırlarım, Alsancak Stadı'nda ben KSK - Arsenal maçı izledim . Bu kulübte futbol her zaman vardı ve bizim aslımız da futbol kulübüdür. Son zamanlarda futbol şube kapansın, rezil oluyoruz gibi şeyler duyuyom. Bunlar çok yanlış ama basketbol bu kulübe girdikten sonra KSK bir marka olmaya başladı. Şimdi bize ve size düşen bu markayı diğer branşlarda da devam ettirmek. Bakın bizde ilk özerk olan şube yelkendir, sonra basketbol gelir. Ben hatırlarım bizim kulüpte 17 branş bir fiil Milli müsabakalara giderdi. Böyle bir spor kulübü Asya ve Avrupa'da bile yoktur. Bizdeki Türk gençliğine hizmet İstanbul'da ki 3 kulübün toplamına eşittir. O yüzden özerk yapı çok önemli. Ama bizim dönemimizde ki gibi , herkese ve her şeye hesap sorularak .

YK Ekibi : Son olarak genç yönetici ve taraftarlara bir sözünün olacakmı ?

Ateş Özerk : Herkesin KSK tarihini çok iyi okumasını istiyorum. Ayrıca herkesin kulübe üye olması gerektiğini bilmesini istiyorum. İçinde bulunduğunuz kulüp öyle herkese nasip olacak bir camia değildir, bir çok değeri içinde taşır. Her zaman her yerde Karşıyakalıyım diyin, göğsünüzü gere gere çünkü bunun için çok sebebiniz var. Bir de gençlerden kulübe daha fazla hizmet etmelerini bekliyorum. İki haftada bir maça gidilerek Karşıyakalı olunmuyor. Gelin kulüp binasına bir sorun bana ihtiyacınız var mı? diye. Belki sizede ihtayaç vardır.. Çalışın arkadaşlar.. Karşıyaka için çalışın . Unutmayın ki başka Karşıyaka yok .

www.yesilkirmizi.net - özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Whatsapp

En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Anketler
Sizce Yalı'da ki alanın akibeti ne olur ?
Arşiv Arama
Haber Yazılımı